DEBATINDLÆG PÅ KATTEGAT.NU - klik på teksten her til højre og læs mere

GRIBSKOV: Ialt 216 indbrud i 2019 i Gribskov kommune ifølge tal fra Danmarks Statistik.

Del meget gerne artiklerne fra Kattegat.nu på de sociale medier

Bo trygt: De regionale indbrudstal for 4. kvartal 2019 for kommunerne i hovedstadsområdet. Tallene er offentliggjort af Danmarks Statistik her til morgen og viser, at der på landsplan i 2019 har været det laveste antal anmeldte indbrud i over 35 år som du kan læse om i linket herunder.

Klik på tegning/link og læs pressemeddelelsen:
Laveste antal indbrud i private boliger i over 35 år.

Indbrud i private hjem i Danmark pr. kommune i hovedstadsområdet i 2019 (opgjort pr. kvartal)

Anmeldte indbrud pr. kommune 20191. kvartal2. kvartal3. kvartal4. kvartalI alt
Albertslund37281520100
Allerød45345860197
Ballerup70607095295
Brøndby43322375173
Dragør42283742149
Egedal35493675195
Fredensborg60353794226
Frederiksberg81496552247
Frederikssund42626073237
Furesø55435853209
Gentofte190118128227663
Gladsaxe150149138140577
Glostrup33381540126
Greve83719298344
Gribskov62394075216
Halsnæs19262648119
Helsingør1325573193453
Herlev58405851207
Hillerød88568080304
Hvidovre58745695283
Høje-Taastrup94563977266
Hørsholm52399377261
Ishøj121141643
København4613383754331607
Køge1103543116304
Lejre39122728106
Lyngby-Taarbæk1427181114408
Roskilde993773119328
Rudersdal128110151197586
Rødovre59535362227
Solrød29174264152
Tårnby29263450139
Vallensbæk32171638103

Note: Det samlede tal for indbrud i beboelser i Danmark i 2019, der fremgår af ovenstående tabel, er fremkommet ved at summere kvartalstallene fra Danmarks Statistik for de fire kvartaler i 2019. Danmarks Statistik offentliggør i løbet af februar 2020 et korrigeret, samlet tal for antal anmeldte indbrud i beboelser i 2019. De seneste fire år har denne korrektion betydet et lidt større antal anmeldelser (mellem 10 og 250), end det i første omgang er fremgået af kvartalstallene

Indbrud i private hjem i hovedstadsområdet pr. kommune i 2015-2018

Anmeldte indbrudpr. kommune2015201620172018
Albertslund156989789
Allerød273306253243
Ballerup322463371256
Brøndby232312243188
Dragør12910612793
Egedal304409325392
Fredensborg381422244216
Frederiksberg398243258313
Frederikssund220258199233
Furesø361541366324
Gentofte635956975657
Gladsaxe395393338405
Glostrup211180163121
Greve303424283275
Gribskov297316303307
Halsnæs153105196107
Helsingør722643655415
Herlev266225142185
Hillerød482391284307
Hvidovre409447371429
Høje-Taastrup319353238252
Hørsholm304360266238
Ishøj12713011375
København2.2682.1661.7081.632
Køge349428336301
Lejre148151159127
Lyngby-Taarbæk452435403431
Roskilde431465377475
Rudersdal637826681669
Rødovre379321254203
Solrød145135139134
Tårnby261247196236
Vallensbæk139116125132

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.