DEBATINDLÆG PÅ KATTEGAT.NU - klik på teksten her til højre og læs mere

GRIBSKOV: Kåring af Årets Leder og Årets Fund + Mesterskabsvinder 2021

Del meget gerne artiklerne fra Kattegat.nu på de sociale medier

Gribskov kommune fejrede torsdag d. 28 april 2022 alle kommunens mesterskabsvindere 2021 og kåring af årets leder 2022 og årets fund 2022.

Aften blev åbnet af Borgmester Bent Hansen og formand for Kultur, Idræt og Forebyggelse Pia Foght.

Derefter blev Årets Leder og Årets Fund kåret.

Årets Leder: Mai SmedegaardÅrets Fund: Nora Juncher Kjellin.

Indstilling til Årets Leder
Mai Smedegaard

Mai Smedegaard indstilles til Årets Leder for sit store engagement gennem mange år, for idrætten i Gribskov kommune, blandt andet gennem sit virke i Idrætsrådet.
Mai har lagt rigtig mange frivillige timer og stort arrangement i sit arbejde i Idrætsrådet. I sit arbejde har Mai altid haft fokus på den samlede idræt i hele Gribskov kommune. Det er altid vigtigt for Mai at se på hvad der giver bedst mening og hvad der gavner flest udøvere. Mai har altid set på, hvordan idrætten bedst kan være med til at styrke de mange små, som store lokalsamfund, som Gribskov kommune består af.

Ud over det lægger Mai også rigtig mange timer i RIF, Ramløse Idræts Forening, hvor hun er formand for Gymnastikken og sidder med i RIF hovedbestyrelse. Ja, og et par gymnastikhold bliver der også tid til. Mai har et stort socialt arrangement, hvor hun gør alt for at, også børn og unge med udfordringer, kan blive en del af fællesskabet i foreningslivet.
For slet ikke at tale om Mais store arbejde med at være medarrangør at Stafet for Livet, som der hvert år samler tusinder af kroner ind til Kræftens Bekæmpelse.

Der høres sjældent et nej, når man spørger Mai om hjælp, der er altid tid til råd, vejledning og nye ideer, så vi er sikre på, at der også i fremtiden vil være en engageret idræts- og ildsjæl der brænder i Mai.
Vi ved ikke hvor Mai finder de ekstra timer i døgnet henne, men hun gør det og for det fantastiske frivillige arbejde, syntes vi hun FORTJENER en hæder og derfor håber vi, at hun kan blive modtager af prisen som ÅRETS LEDER.

Mai er i år trådt ud af Idrætsrådet, så nu må det være på tide at det er hendes tur. I Idrætsrådet besluttede vi, på et tidspunkt, at rådets medlemmer ikke kunne få uddelt lederprisen, men da Mai ikke længere er med, så må det være nu.

På vegne af Gribskov kommunes Idrætsråd
Jeanette Jensen og Flemming C Larsen

Indstilling til Årets Fund:
Nora Juncher Kjellin

Nr 1 på ranglisten i 2021 (Dansk Tennisforbund), som mest vindende U12-pige i Danmark.
Nora har ligget i top hos Dansk Tennisforbund (Dtf) siden U10 i 2019: her lå hun det sidste år i guldgruppen (højeste placering) som eneste pige. I 2021 har hun ligget nr 1 på DTF’s rangliste som den mest vindende U12- turnerings-spiller i Danmark (pige).

Hun vandt i 2021 det seneste Danmarksmesterskab for ungdom (indendørs). Hun var finalist og fik sølvmedalje ved både UM ude og Sjællandsmesterskaberne i 2021. Hun har desuden vundet 7 guldmedaljer i Kat 1 og Kat G (de hårdeste turneringskategorier) i Dtf’s tennisturneringer gennem 2021, hvilket svarer til 90% af disse afholdte turneringer i Danmark.

Nora var også finalist i sommerens internationale TE-turnering i Hillerød, hvor hun som eneste dansker nåede finalen og vandt sølv.

Nora er meget seriøs og disciplineret omkring sin træning. Hun bruger al sin fritid på et mix af fysisk træning og tennistræning. Hendes mange år som svømmer i HelsingeSwim har helt sikkert bidraget til en fantastisk fysik, som har holdt hende skades-fri i tennissen.
At Nora lå nr 1 på DTF’s rangliste de sidste 10 mrd af året, var netop udtryk for, at hun i 2021 var Danmarks mest vindende U12-spiller på pigesiden. Her i 2022, hvor hun er rykket op i U14, er hun stadig den højst-placerede pige i sin alder på Dtf’ s rangliste.

Nora har også et vindende sind: hun har en ydmyg og flittig tilgang til både sit skolearbejde og sin tennis, og hun tror på, at fortsat hårdt arbejde og flid er det, der skal til for at nå langt på både nationalt og internationalt plan. Nora er klar til at spille flere turneringer i udlandet, hvor modstanden er hård, og hun drømmer de helt store drømme om Grand Slams i fremtiden.

Hendes talent og flid er et godt udgangspunkt for en spændende rejse.

___________________________________

Medlemmer i Udvalget for Kultur, Idræt og Forebyggelse. Pia Foght, Helle Blomsterberg, Mathias Arnvig Zilberberg og Astrid Recinella, foretog de mange prisoverrækkelser. Daniel Frigast var desværre forhindret i at deltage.

Ud over de mange hædringer, blev aftenen krydret med film og fortælling om Gribskov Elite og Talent udvikling og Rene Richard og John Kofod, fik hele salen til at synge med, da de gave et festlig indslag med Kim Larsen sange.

Marianne Christensen, Næstformand i Idrætsrådet, afsluttede aftenen med at takke de mange prismodtagere

Klubnavnemesterskaberhvilken medalje har de vundet
Helsinge BadmintonJan PetersenVM for veteraner i +55 herredouble3. plads
Gribskov FægteklubIda Rahbek OlsenDM (U12) Kårde
DM (U12) Kårde hold
Guld
Gribskov FægteklubSune Aske-Mai JørgensenDM for veteraner (50-59) SabelGuld
Ramløse Judo & Jiu-JitsuMia Rosa Christensen DM i judo A rækken -63, DM for U18Guld, bronze
Ramløse Judo & Jiu-JitsuSofie Herskind.DM i judo A rækken -57guld
Ramløse Judo & Jiu-JitsuBenjamin Darville
Thor Nielsen
Jeppe Trave Hansen
Niels Carlsen
Peter Ørbæk Olsen
Andreas Reenberg
Frederik Agertoft
Hold DM judo seniorbronze
Tisvilde Hegn OrienteringsklubAgnes Nørgård KrachtDM Stafet orientering: D Elite
DM Ultralang orientering: D elite
DM mellem orientering: D elite
Guld
sølv
sølv
Tisvilde Hegn OrienteringsklubBente MadsenDM Stafet orientering: D 40
DM Mellem MTB orientering: D 60
DM Sprintstafet orientering_ D/H 60
DM Sprint MTB orientering: D 60
DM Ultralang orientering: D 60
DM Lang orientering: D 60
Guld
Guld
Sølv
sølv
bronze
bronze
Tisvilde Hegn OrienteringsklubDolfi RotovnikDM Lang MTB orientering: D/H 80
DM Mellem MTB orientering: D/H 80
Guld
sølv
Tisvilde Hegn OrienteringsklubEmil ØbroDM Nat orientering: elite
DM Mellem orientering: H elite
sølv
bronze
Tisvilde Hegn OrienteringsklubElin CarlssonDM Nat orientering: D elitebronze
Tisvilde Hegn OrienteringsklubErin NielsenDM Stafet orientering: D 40
DM Ultralang orientering: D 40
DM Sprint orientering: D 40
DM Lang orientering: D 40
guld
Sølv
Sølv
Bronze
Tisvilde Hegn OrienteringsklubHenrik MarkvardsenDM Ultralang orientering: H 55
DM Mellem orientering: H 55
DM Lang orientering: H 55
DM Nat orientering: H 55
Guld
guld
guld
guld
Tisvilde Hegn OrienteringsklubIben ValeryDM Stafet orientering: D Elite
DM Stafet orientering: D elite
Guld
sølv
Tisvilde Hegn OrienteringsklubJesper David JensenDM Ultralang orientering: H 45
DM Mellem orientering: H 45
DM Nat orientering: H 45
Guld
guld
guld
Tisvilde Hegn OrienteringsklubJonas Falck WeberVM Sprint orienteringsbiathlon: H elite
VM Klassisk orienteringsbiathlon: H elite
VM Stafet orienteringsbiathlon: H elite
DM Sprint orienteringsbiathlon: H elite
DM Klassisk orienteringsbiathlon: H elite
DM Stafet orienteringsbiathlon: H elite
sølv
bronze
nr. 4
guld
guld
guld
Tisvilde Hegn OrienteringsklubKeld JohnsenVeteran VM Lang orientering: H 70
DM Lang orientering: H 70
DM Mellem MTB orientering: H 70
DM Sprint orientering: H 70
DM Sprintstafet orientering: D/H60
DM Lang MTB orientering: H 70
DM Stafet orientering: H 70
guld
guld
guld
sølv
sølv
sølv
bronze
Tisvilde Hegn OrienteringsklubKlaus OlsenVeteran VM Massestart MTB orientering: H 70
DM Sprint MTB orientering: H 70
DM Stafet orientering: H 70
Bronze
guld
bronze
Tisvilde Hegn OrienteringsklubLasse Falck WeberVM Stafet orienteringsbiathlon: H elite
DM Stafet orienteringsbiathlon: H elite
DM Klassisk orienteringsbiathlon: H elite
DM Sprint orienteringsbiathlon
nr. 4
guld
sølv
bronze
Tisvilde Hegn OrienteringsklubLeif E. LarsenDM Nat orientering: H 65
DM Sprint orientering: H 65
DM Sprintstafet orientering: D/H 60
DM Ultralang orientering: H 65
guld
sølv
sølv
bronze
Tisvilde Hegn OrienteringsklubLena WraaDM Nat orientering: D 55bronze
Tisvilde Hegn OrienteringsklubLine CederbergDM Stafet orientering: D elite
DM Lang orientering: D elite
Guld
guld
Tisvilde Hegn OrienteringsklubNiels LandspergDM Stafet orientering: H 70bronze
Tisvilde Hegn OrienteringsklubNina NejbjergVM Klassisk orienteringsbiathlon: D elite
VM Sprint orienteringsbiathlon
sølv
nr. 4
Tisvilde Hegn OrienteringsklubRasmus NielsenDM Ultralang orientering: H 45sølv
Tisvilde Hegn OrienteringsklubTenna Nørgaard LandspergDM Stafet orientering: D 40
DM Nat orientering: D 45
DM Lang orientering: D 45
guld
guld
sølv
Tisvilde Hegn OrienteringsklubThomas Greve JensenVeteran VM Sprint orientering: H 50
Veteran VM Mellem orientering: H 50
VM Stafet orienteringsbiathlon: H elite
DM Sprint orientering: H 50
DM Lang orientering: H 50
DM Ultralang orientering: H 50
DM Sprint orienteringsbiathlon: H elite
guld
nr. 4
nr. 4
guld
guld
sølv
sølv
Tisvilde Hegn OrienteringsklubTim Falck WeberVeteran VM Lang orientering: H 55
Veteran VM Mellem orientering: H 55
DM Ultralang orientering H 55
DM Lang orientering: H 55
nr. 5
nr. 6
sølv
sølv
BushiMaja RadakovicDanske Mesterskaber 2021:
Kumite Piger 12 år +44 kg
guld
BushiPlammi SuwannapakDanske Mesterskaber 2021: Kumite Piger Junior -59 kg
Danske Stilartsmesterskaber SKIF 2021: Kumite Junior piger 16-17 år
bronze
bronze
BushiTiffany ThalsøDanske Mesterskaber 2021:
Kumite Kvinder Ungsenior +61 kg
Kumite Kvinder Senior +61 kg
sølv
sølv
BushiAlberte OxvangDanske Stilartsmesterskaber SKIF 2021:
Kumite Piger 12-13 år
bronze
BushiCherry SuwannapakDanske Stilartsmesterskaber SKIF 2021:
Kata senior kvinder 18-39 år kyu / dangrader
Kumite Senior kvinder 18-39 år
bronze
bronze
bronze
Dansk Mountainbike Klub (DMK)Mathilde Ryth Leegaard JensenDansk Mester Cykel Cross 2021, Række 12 år ?Guld
Gribskov KarateFreja Mainz BendtsenDM-StilartGuld
Gribskov KarateMads Mainz BendtsenDMBronze
Gribskov KaratePhilip CarlsenDM-Shobu Ippon
DM
Guld
Bronze
Gribskov KarateLaila DelsouzDM-stilart
DM-Shobu Ippon
DM
Guld
Guld
Bronze
Gribskov KarateEmilie EriksenDM-stilart
DM
DM-stilart
Sølv
Bronze
Bronze
Gribskov KarateOlivia EriksenDM-Shobu IpponSølv
Gribskov KarateVictor JayDM-stilart
DM-Shobu Ippon
DM
Guld
Guld
Bronze
Gribskov KarateCelia Maitsland KristensenDM-stilart
DM-Shobu Ippon
DM
DM-Stilart
Guld
Guld
Bronze
Bronze
Gribskov KarateElias Maitsland KristensenDM-stilart
DM
DM-stilart
Sølv
Bronze
Bronze
Gribskov KarateJazmin KrogDM-stilart
DM-Shobu Ippon
Sølv
Bronze
Gribskov KarateSofia MøgelvangDM-Shobu Ippon
DM
DM-Stilart
Sølv
2xbronze
bronze
Gribskov KarateChalam SingthongDM-stilart
DM
DM-Shobu Ippon
DM-stilart
Guld
2xbronze
bronze
bronze
Gribskov KarateMorten SkindersøDM-stilartbronze
Gribskov KarateMikkel StauningDM
DM-stilart
Guld
Guld
Gribskov KarateKevin AalborgDM-Shobu IpponSølv
Gilleleje BokseklubSofie RosshaugEM
DM
Sjællandske Mesterskaber
Bronze
Guld
Guld
Gilleleje BokseklubSilas GryholtDM
Sjællandske Mesterskaber
Sven Lange, Int. Landsholdsturnering
Guld
Guld
Guld, stævnets bedste tekniker
Gilleleje BokseklubSteven WindemuthDM
Sjællandske Mesterskaber
Sølv
Sølv
Gilleleje BokseklubKevin WindemuthSjællandske MesterskaberGuld
Gilleleje BokseklubNicolai WieSjællandske MesterskaberSølv
Gilleleje BokseklubMagnus TolsgaardSjællandske MesterskaberSølv
Søborggård RideklubMette-Marie Broby PetersenMilitary DM Junior
Military NM Junior/Youngrider Hold
guld
Bronze
Søborggård RideklubNicole Havskov BadihiMilitary NM Junior/Youngrider HoldBronze
Søborggård RideklubNathalie Havskov BadihiMilitary NM Pony Holdsølv
Søborggård RideklubNoah Just BrochSpring Landsdistriktsmesterskabs cup kat 2Guld
Blistrup BadmintonBirgitte PedersenDanmarks mesterskabet for veteraner – senior +45 , i Damedouble
VM veteraner senior +45, Damedouble
guld
sølv
helsinge rideklubMaja Kryger RasmussenSjællandsmesterskab junior dressur 1.plads
helsinge rideklubLaura SargentDM springhold pony
Balticcup nordisk hold pony
1.plads
1. plads
helsinge rideklubSelma DreslerDM springhold pony1.plads
helsinge rideklubConrad BondeDM springhold pony1.plads
helsinge rideklubJessica SvenssonDM springhold pony1.plads
helsinge rideklubKaroline Uhd NielsenBalticcup nordisk hold pony1 plads
helsinge rideklubKaroline sloth kjærBalticcup nordisk hold pony1 plads
helsinge rideklubMagdalene mikkelsenBalticcup nordisk hold pony1 plads
Bokse Team HelsingeVictor HessnerSjælland national Mester 2021. U19-71kgguld
Bokse Team HelsingeEmil JohnsenSjælland national Mester 2021.  U15-44kgguld
Bokse Team HelsingeNatcha DanielsenEngelsk Mester 2021. U15-51kgguld
Helsinge TennisklubJosefine MallingU12 spiller med foreløbig DM Single, DM Mix, nr 2 Double, SM Single og Double, Udtaget til landhold ved EM for hold i Italien og udtaget til landshold ved Nordiske mesterskaber u13 i December (som eneste U12 spiller).
Helsinge TennisklubNora Juncher KjellinDansk Tennisforbunds Head -turneringer : kat 1 og kat G i 2021
Danmarksmesterskab for ungdom samt Sjællandsmesterskaberne i 2021
vandt SENESTE Danmarksmesterskab ( UM, inde) i 2021
7 guldmedaljer
sølv
NordtrimLennarth ØstergaardDM halvmaratonbronze
guld
NordtrimPreben HammershøjDM halvmaraton
hold 75-79 år
sølv
guld
NordtrimSøren GrandeDM halvmaraton
hold 75-79 år
bronze
guld
NordtrimPaul Bøghhold 75-79 årguld
Lyngby UdspringsklubAnne-Marie Derretttårn som A pige
tårn som Senior Dame
3 m A pige
3 m Senior Dame
1 m A piger
1 m Senior Dame
guld
guld
sølv
bronze
guld
guld
Helsinge SkytteforeningViggo Jørgensen.DM riffel: Terrænhold senior ( 4 mandshold )sølv
Helsinge SkytteforeningHenning PriesDM riffel: Terrænhold senior ( 4 mandshold )sølv
Helsinge SkytteforeningNicklas PriesDM Terræn individuelsølv
Helsinge SkytteforeningHenning PriesDM 200m Baneskydningsølv
Road Racing Klub VikingMike SpileDM Supersport 600 cm
German Moto Masters / Tysk mesterskaber
1. plads
1. plads

(udgivet d. 28 apr. 2022)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.