NY DIREKTØR SKAL UDVIKLE GRIBSKOVS VELFÆRD.

Gribskov Kommune samler ansvaret for kernevelfærden hos en ny velfærdsdirektør hentet fra egne rækker.

Der bliver et styrket, samlet fokus på at udvikle den klassiske velfærd for borgerne i Gribskov Kommune.

Ældre, social, sundhed, børn og unge samles hos en direktør i Gribskov Kommune, nemlig den 45-årige Mikkel Damgaards.

Den beslutning tog byrådet i går, og Mikkel Damgaards tiltræder derfor som ny velfærdsdirektør d. 1. august.

”Det er et enigt ansættelsesudvalg, som har peget på Mikkel Damgaards. Han har en lang og solid erfaring med ældre-, social- og sundhedsområdet fra flere kommuner, og desuden kender han det specialiserede børneområde rigtig godt fra et tidligere job,” siger kommunaldirektør Holger Spangsberg Kristiansen.

Den nye velfærdsdirektør er i dag centerchef i Center for Social og Sundhed i Gribskov Kommune. Han kom i 2016 til kommunen fra Furesø Kommune, hvor han som centerchef har haft ansvar for børn og familieområdet. Tidligere har Mikkel Damgaards i 10 år været ansat i Københavns Kommune i en række forskellige stillinger.

”Jeg er meget ydmyg omkring den store og vigtige opgave, som det er, at sikre borgerne den bedst mulige kernevelfærd. Jeg ser frem til opgaven med at bidrage til at udvikle velfærden til glæde for borgerne. Jeg vil lægge meget vægt på at være en direktør, som er nærværende blandt brugerne af vores forskellige tilbud,” siger Mikkel Damgaards.

Gribskovs enhedsdirektion består ud over kommunaldirektør Holger Spangsberg Kristiansen af tre direktører, hvoraf velfærdsdirektøren er den ene. Det er direktør for teknik og erhverv, Astrid Damgaard Ravnsbæk, ressourcedirektør Sascha Volmer Sørensen samt altså velfærdsdirektør Mikkel Damgaards.

Kommunens organisationsdiagram kan læses på http://www.gribskov.dk/om-kommunen/organisation/organisationsdiagram/

Fakta: Mikkel Damgaards

Alder: 45 år.

1.7.2016 – 1.8.2018            Centerchef, Center for social og sundhed, Gribskov Kommune

1.4.2014 – 1.7.2016            Centerchef, Center for børn og voksne, Furesø Kommune

1.5.2012 – 1.4.2014            Centerchef, Center for børn og familie, Furesø Kommune

1.8.2002 – 1.5.2012            Stillinger som bl.a. områdechef, økonomistabschef mv. i Københavns Kommune

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.